امروز در تاریخ

[ad_1]

امروز در تاریخ

«پوریای ولی» درگذشت
طبق محاسبه مورخان روس، پوریای ولی (محمود خوارزمی) پهلوان، جوانمرد، عارف و شاعر بنام ایران ۲۳ جولای سال ۱۳۲۲ میلادی (یکم امرداد) درگذشت که این اندرز را به او نسبت می دهند:
افتادگی آموز اگر طالب فیضیر هرگز نخورد آب، زمینی که بلند است
از «پوریا» یک مثنوی هم باقی مانده است.

انتقال احمد شاه خردسال به کاخ گلستان
یکم مرداد ۱۲۸۸ سلطان احمد شاه که کودکی بیش نبود از ساختمان تابستانی سفارت روسیه در زرگنده قلهک به کاخ گلستان انتقال یافت. پدرش، شاه مخلوع، تا این روز حاضر نمی شد او را از خود دور سازد که ایلخان قاجار (پس از تبانی با دولت روسیه) با یک واحد قزاق به سفارت روسیه رفت و احمد شاه را که با پدر و اعضای خانواده در آنجا متحصن بودند بیرون آورد. احمد شاه سی ام تیر ۱۲۹۳هجری خورشیدی پس از رسیدن به سن قانونی، تاجگذاری کرد و دولت وقت یکصد هزار تومان هزینه مراسم تاجگذاری او را از بانک انگلستان در تهران وام گرفته بود.

احترام به جان باختگان تظاهرات ۳۰ تیر
اول مرداد ماه ۱۳۳۱ دکتر مصدق که با جانبازی مردم بر شاه و هوادارانش پیروز شده بود اعلام کرد که به احترام مقتولان تظاهرات سیاسی سی ام تیر، فردا – دوم مرداد سازمان های دولتی تعطیل و پرچم ها به حالت
نیم افراشته در خواهند آمد. وی گفت که وصیت کرده است که پس از مردن، او را در کنار گور مقتولان سی ام تیر به خاک بسپارند.

به رسمیت شناختن اسرائیل و واکنش تند عرب ها
یکم امُرداد ۱۳۳۹ ، محمدرضاشاه پهلوی در مصاحبه ای در پرسش به سئوالی که از پیش آماده شده بود به صراحت گفت که ایران اسرائیل را ده سال پیش به رسمیت شناخته و این، یک موضوع تازه نیست. انتشار این مطلب با واکنش تند و دامنه دار دولت های عربی رو به رو شد و جمال عبدالناصر رهبر وقت مصر ضمن یک حمله لفظی تند به شاه، روابط مصر با ایران را قطع کرد و جنگ رادیویی دو کشور آغاز شد که سالها طول کشید.
www.iranianshistoryonthisday.com

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *