بررسی موانع صادرات و کمبود برق در شهرک‌های صنعتی استان تهران

[ad_1]

بررسی موانع صادرات و کمبود برق در شهرک‌های صنعتی استان تهران

 

راهکارهای موانع صادرات غیرنفتی و کمبود برق در شهرک‌های صنعتی استان تهران در نشست میان نمایندگان دولت و بخش خصوصی مورد ارزیابی قرار گرفت.
به گزارش خبرنگارما، سی و پنجمین نشست اعضای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در استان تهران دیروز به ریاست استاندار در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد.
اعضای شورای مذکور در این جلسه علاوه بر بررسی موانع توسعه صادرات و راهکارهایی که می‌تواند به رشد آمار صادرات منتهی شود، به بررسی مشکلات ایجاد شده برای برخی بنگاه‌های صنعتی با اجرای قانون مشاغل سخت و زیان‌آور و همچنین معضل کمبود برق در شهرک صنعتی عباس‌آباد پرداختند.
مهندس سیدحسین‌هاشمی استاندار و رئیس شورای گفتگوی استان تهران در این جلسه با حمایت از عملکرد وزارت نفت در انعقاد قرارداد جدید با شرکت توتال فرانسه، سرمایه گذاری خارجی را لازمه رفع اغلب مشکلات اقتصادی کشور معرفی کرد.
مهندس مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران هم در این نشست به نمایندگی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی ابراز امیدواری کرد دولت دوازدهم فعالیت‌های خود را با کابینه‌ای جوان‌تر و کارآمدتر آغاز کند.
وی با اشاره به چالش‌های نظام بانکی کشور از دولت دوازدهم درخواست کرد تا بلافاصله پس از تشکیل کابینه به طور جدی به حل این مشکل بپردازد و در ادامه انعقاد قرارداد توتال را مقدمه‌ای برای ورود سایر کمپانی‌های بزرگ خارجی به ایران توصیف کرد و گفت: آنچه شکل‌گیری این قراردادها را تسریع می‌کند، اصلاح روش‌ها و فرآیندهاست و در واقع از این طریق در فضای کسب و کار بهبود حاصل می‌شود.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به رتبه نازل ایران در شاخص بهبود فضای کسب و کار گفت: هیچ گاه به دلیل آنکه عملکردها منجر به افت جایگاه ایران در این شاخص شده، فرد یا نهادی را تنبیه نکرده‌ایم؛ بلکه همواره تشویق کرده و لوح و تندیس اعطا کرده‌ایم. در واقع تاکنون این موضوع مورد بررسی قرار نگرفته است که چرا رتبه ایران در شاخص انجام کسب و کار در میان ۱۸۰ کشور تا این حد نازل است.
وی گفت: براساس مصوبه اخیر ستاد اقتصاد مقاومتی، سازمان تامین اجتماعی مکلف شده است تا لیست حقوق دستمزد ارسالی کارفرمایان را حداکثر ظرف مدت شش ماه از تاریخ دریافت، مورد رسیدگی قرار داده و در صورتی که از لحاظ تعداد بیمه‌شدگان یا میزان دستمزد یا حقوق یا کار (مدت اشتغال) نقص یا اختلافی مشاهده کند، مراتب را به کارفرما ابلاغ کرده و مابه‌التفاوت را وصول کند.
سید سجاد‌‌هاشمی رئیس هیات مدیره شهرک صنعتی عباس آباد هم در این نشست با اظهار گلایه از کمبود برق در این شهرک گفت:واحدهای مستقر در این شهرک صنعتی به اندازه ایجاد ۱۸۶ مگاوات برق به وزارت نیرو پول پرداخته‌اند، ولی هنوز این ظرفیت ایجاد نشده است. در مقطعی گفته شد که می‌توان در یک بازه ۱۵ روزه از طریق پست موبایل، نیاز شهرک به برق را تامین کرد، اما شش ماه است که پست موبایل هم ایجاد نشده است. کمبود برق در این شهرک تا آنجا پیش رفته است که ۵۰ واحد جدید در شرف آغاز کار هستند و برق ندارند.
اعضای این نشست از دولت درخواست کردند تا طبق قانون، سخت و زیان‌آور بودن مشاغل در وهله اول به کارفرما اطلاع داده شود و سپس دو سال به او فرصت دهند تا موارد مشکل‌زا را در واحد تولیدی خود برطرف کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *