تجار پاکستانی خواستار انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد با ایران شدند

[ad_1]

فدراسیون اتاق های بازرگانی و صنایع پاکستان خواستار در اولویت قرار گرفتن اجرای موافقتنامه تجارت آزاد با ایران شد.

به نقل از بیزنس ریکوردر، فدراسیون اتاق های بازرگانی و صنایع پاکستان خواستار در اولویت قرار گرفتن اجرای موافقتنامه تجارت آزاد با ایران شد.

این فدراسیون با اشاره به دور دوم مذاکرات بین دو کشور در خصوص انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد که هفته گذشته برگزار شد اعلام کرد امضای به موقع این موافقتنامه می تواند موجب افزایش حجم ۳۵۹ دلاری مبادلات تجاری دو کشور به ۵ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۱ شود.

ایران و پاکستان در سال ۲۰۰۴ میلادی موافقتنامه تجارت ترجیحی به امضا رساندند که از سال ۲۰۰۶ اجرایی شد و بر اساس آمارهای مرکز تجارت بین المللی پاکستان، مبادلات تجاری این کشور با ایران از ۶۲۲ میلیون دلار در سال ۲۰۰۶ به ۱٫۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۹ رسید که بعد از اجرای موافقتنامه مذکور رشدی ۱۹۴ درصدی داشت.

احمد جواد، رئیس بخش محصولات کشاورزی فدراسیون اتاق های بازرگانی و صنایع پاکستان گفت، به رغم افزایش تجارت دو کشور، مبادلات تجاری دوجانبه با ایران تنها ۲٫۵ درصد از کل مبادلات تجاری دوجانبه پاکستان با کشورهای جهان را تشکیل می دهد و صادرات کالا به ایران تنها ۱٫۴ درصد از کل صادرات پاکستان است.

وی افزود، تنها کالای عمده صادراتی پاکستان به ایران برنج بود که ۱۲ درصد از کل صادرات برنج پاکستان به ایران ارسال می شد.

جواد افزود، پارچه کتان و میوه های تازه به خصوص نارنگی و انبه و ابزار آلات جراحی پاکستان نیز بازار خوبی در ایران داشت.

وی گفت: «همچنین ما پتانسیل بالایی برای افزایش صادرات ابزارهای پزشکی به ایران داریم.» پاکستان در حال حاضر تنها ۷۸۰ هزار دلار لوازم جراحی به ایران صادر می کند، در حالی که واردات کل لوازم جراحی ایران در سال گذشته میلادی ۴۲ میلیون دلار بوده است.

وی با اشاره به اینکه صادرات پاکستان به ایران محدود به تک محصولی بوده است، گفت، انعقاد موافقتنامه تجارت آزاد فرصتی برای افزایش سبد کالاهای صادراتی پاکستان به ایران فراهم می سازد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *