خدمات جامع دولت الکترونیک پس‌فردا رونمایی می‌شود

[ad_1]

بهره‌برداری از انواع خدمات دولتی در شبکه اینترنت از پس فردا با رونمایی از طرح جامع دولت الکترونیک آغاز می شود.
این مطلب دیروز همزمان با بازدید دکتر محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از بیست و سومین نمایشگاه الکترونیک کامپیوتر و تجارت الکترونیک (الکامپ) اعلام شد.
وی در حاشیه این بازدید با اشاره به الزام مصوبه شورای عالی فضای مجازی برای انتقال سرورهای شبکه‌های اجتماعی خارجی به داخل کشور به خبرنگاران گفت: مذاکره با شبکه پیام رسان «تلگرام» برای چگونگی بهره‌برداری از آن در ایران در جریان است. البته هنوز اقدام عملی درباره بهره برداری از این شبکه اجتماعی پیام رسان در ایران صورت نگرفته و تنها مذاکره در جریان است.
واعظی گفت: پس از مشخص شدن نتیجه مذاکره و رایرنی با این شبکه اجتماعی، نتیجه را در اسرع وقت اطلاع رسانی خواهیم کرد.
وی به مذاکره با دبیر شورای عالی فضای مجازی در رابطه با شبکه “اینستاگرام” اشاره کرد و گفت: در این مورد هم فعلا فقط مذاکره شروع شده است که پس از تدوین راهکار مناسب درباره نحوه مذاکره با این شبکه اجتماعی اقدام حواهد شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران تایید کرد که در بین اعضای کابینه دولت دوازدهم حضور دارد، اما در پست دیگری خدمت خواهد کرد.
مهندس نصرالله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران هم به خبرنگاران گفت: اگر سرورهای خارجی بیرون از کشور باشد، ناگریز به پرداخت هزینه بیشتری برای استفاده از خدمات آنها هستیم، بنابر این حضور شبکه‌های اجتماعی نظیر “تلگرام” در زیر ساخت‌های داخلی به نفع همه است.
شایان ذکر است: شبکه مجازی “تلگرام” یک برنامه پیام‌رسان است که تمرکزش را روی سرعت انتقال پیام و امنیت گذاشته است. در سایت تلگرام نوشته شده که یک برنامه غیرتجاری است و به کشور خاصی تعلق ندارد و همه می‌توانند از آن استفاده کنند.
پاول دوروف مدیر تلگرام دیشب در صفحه شخصی خود انتقال سرور این سایت را به ایران تکذیب کرد.
جهانگرد در ادامه از معرفی ۸ پروژه آماده شده در حوزه دولت الکترونیک در نمایشگاه الکامپ در روزهای آتی خبر داد و با اشاره به اینکه توسعه دولت الکترونیک در ۲ بخش انجام شده است، گفت: بخش نخست در شورای اجرایی فناوری اطلاعات با تدوین استانداردها و برنامه‌های نرم افزاری مادر، حوزه آدرس دهی و مبادله دیتای دولت و نحوه تعامل بین دستگاه‌ها انجام شده است.
وی فعالیت در دستگاه‌ها را بخش دوم توسعه دولت الکترونیک عنوان کرد و تاکید داشت: در این حوزه ۸ پروژه آماده معرفی شده‌اند که در روزهای آینده در همین نمایشگاه اعلام می شود که مهمترین آنها ارایه سرویس دولت الکترونیک در بستر موبایل است. به عبارت دیگر از پس فردا انواع خدمات دولتی از طریق تلفن همراه مشترکان در سراسر کشور قابل دریافت است و نیازی به مراجعه حضوری برای استفاده از آنها نیست.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات از همکاری با سازمان امور استخدامی در این حوزه خبر داد و افزود : با همکاری سازمان امور استخدامی کشور سند رسمی خدمات در ۱۰۸ دستگاه دولتی تدوین شده و با اینکار خدمات ارایه شده توسط این دستگاه‌ها احصا شده است.
وی به احصای بیش از دو هزار مجوز صادره توسط دستگاه‌ها در این حوزه اشاره کرد و گفت : با بررسی انجام شده این دستگاه‌ها در پنج مرحله نخست نمایش و عرضه، دوم مبادله دیتا، سوم دریافت و پرداخت، چهارم یکپارچه سازی و پنجم بوروکراسی قرار دارند.
معاون وزیر ارتباطات همچنین تاکید کرد: از سال آینده دو نمایشگاه بزرگ “الکامپ” و “تلکام” در یکدیگر ادغام می شوند و به طور همزمان در ۳۰ تیر برگزار خواهند شد. وی درباره وضع پروژه موتورجستجوهای بومی گفت: هم‌اکنون دو موتور جستجوی فارسی‌جو و یوز ۴ میلیارد صفحه فارسی را جستجو می‌کنند که پس از این مرحله به دنبال بسترهای اقتصادی برای پایداری این سرویس‌ها هستیم.
جهانگرد درباره اینکه آیا اقدامات وزارت ارتباطات درباره شبکه ملی اطلاعات مورد تأیید شورای عالی فضای مجازی است، گفت: در طول اجرای دو فاز شبکه ملی اطلاعات دو بار به شورای عالی گزارش دادیم و گزارش فاز سوم که امروز افتتاح می‌شود را هم ارائه می‌کنیم و در مجموع با مراکز علمی ارتباط دائم داریم.
وی همچنین از اتصال کارپوشه ملی ایرانیان به سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات خبر داد و گفت: داده‌ها در کارتابل قرار می‌گیرد و به این طریق اسناد حفظ و امنیت می‌شوند و از بین نمی‌روند.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات در پاسخ به سؤالی درباره رونق اپلیکیشن‌نویسی در ایران و نظارت بر آنها گفت: در بخش ماهر سازمان فناوری اطلاعات ایران، خدمات تست و ایمن‌سازی برای اپلیکیشن‌ها فراهم است و شورای عالی فضای مجازی نظارت بر اپلیکیشن‌ها را تأکید کرده است.
وی ادامه داد: ۱۴۰ هزار اپلیکیشن در ایران نوشته شده که بسیاری از آنها از بستر اطلاعاتی دولتی باید استفاده کنند و معتقدیم اگر دولتی‌ها اطلاعات خود را آزاد کنند، اپلیکیشن بیشتری نوشته خواهد شد.
جهانگرد در پاسخ به سؤالی درباره اعمال محدودیت برای برخی سایت‌های ایرانی که در خارج‌هاست می‌شوند، توسط سرویس‌دهنده‌هاست خارجی گفت: خبر رسمی از این موضوع ندارم، اما به طور کلی همواره سایت‌هایی که اطلاعات خود را در آمریکا‌هاست می‌کردند، مشکل داشتند و گاهی که سرویس‌دهنده نمی‌توانست پول خود را بگیرد، از ارائه سرویس خودداری می‌کرد که شاید این اتفاق هم در همین موضوع رخ داده و سیاست کلی درباره تحریم در این بخش اعلام نشده است.
گزارش خبرنگارما حاکیست: دیروز همچنین سایت مخابراتی برج میلاد و فاز اول دیتاسنتر ملی با حضور معاون وزیر ارتباطات و مسئولان شهرداری تهران به بهره‌برداری رسید.
با افتتاح این پروژه از این پس مجموعه فعالیت‌های مخابراتی به صورت کاملا متمرکز و یکپارچه در پایتخت انجام می شود. مقاوم بودن سازه برج میلاد در برابر زلزله هشت ریشتری این امکان را فراهم می کند که در زمان بحران از اطلاعات مفید این شبکه استفاده شود.
کمک به بی سیم‌های امدادی – انتظامی، جمع آوری تعدادی از دکل‌های مخابراتی تهران و کاهش آلودگی فرکانس در سطح پایتخت از مهمترین مزایای این سایت مخابراتی است. این سایت مخابراتی در ارتفاع ۲۸۴ متری از سطح زمین با مساحت تقریبی ۹۰۰ مترمربع در طبقه هشتم راس برج میلاد واقع شده است.
سایت مخابراتی برج میلاد و فاز اول دیتا سنتر ملی در راستای فاز سوم شبکه ملی اطلاعات با هدف ارتقاء خدمات و بهبود کیفیت براساس برون سپاری به بخش خصوصی ( آسیاتک) واگذار شده است.
گزارش دیگر خبرنگار ما حاکیست: از دیروز و همزمان با برپایی نمایشگاه الکامپ ثبت نام غیرحضوری تلفن ثابت از طریق پرتال تجاری شرکت مخابرات ایران آغاز شد.
مهندس بیدخام سخنگوی شرکت مخابرات ایران با بیان این مطلب ،از آغاز فعالیت مرکز شتابدهی ایده‌های مخابرات ایران (شاما) خبر داد و افزود: هدف از ایجاد این مرکز، حمایت از شرکت‌های نوپا و سرمایه گذاری خطرپذیر برای ایده‌هایی است که توانایی رسیدن به محصول را ندارند. وی تصریح کرد: این مرکز با هدف مشارکت، تجاری سازی، تولید، اشتغال و سرمایه گذاری در مخابرات ایجاد شده است.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *