خسارات بارندگی وسیل درمناطقی از کشور

[ad_1]

خسارات بارندگی وسیل درمناطقی از کشور

 

سرویس حوادث: گردوغبار درچند روزگذشته تنفس رابرای ساکنان مرکزی وشرقی کشور درحالی دچار مشکل کردکه در تهران وچند استان شمالی بارش باران علاوه برکاستن از گرما شدید، سبب جاری شدن سیل هم شد.
درتهران بارش باران سبب آبگرفتگی در برخی خیابان ها شد و برف کلاردشت راسفیدپوش کرد
فرماندار ساوجبلاغ استان البرز اعلام کرد: براثر بارندگی شدید پنجشنبه شب و جاری شدن سیل در این شهرستان ۵ روستا دچار خسارت و یک دختربچه ۹ ساله جان خود راازدست داد.
ابوالقاسم پالیزگیر اظهار داشت: بارش شدید باران خساراتی به روستاهای اغشت ، باغبانکلاه،سیبان دره، سنج و تکیه در بخش چندار ساوجبلاغ وارد کرد.
وی گفت: در این حادثه حدود ۱۴ نفر از روستائیان به صورت سطحی مصدوم شدند و ۲ نفر نیز به بیمارستان انتقال یافتند.
پالیزگیر افزود: با حضور به موقع تیم های امدادی در منطقه، ۹ نفر گرفتار شده در سیل نجات یافتند و ۳ گردشگر که در ارتفاعات ساوجبلاغ ناپدید شده بودند، سالم پیدا شدند.
فرماندار ساوجبلاغ اظهار داشت: علاوه بر آسیب دیدگی بخشی از باغ ها، ۴ دهنه پل و بخشی از جاده های پنج روستای سیل زده ساوجبلاغ تخریب شده است.
رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان البرز اعلام کرد : جسد دختربچه ناپدید شده در سیل پنجشنبه شب شهرستان ساوجبلاغ پیدا شد.
دکتر مهرداد بابایی اظهار داشت: با تلاش تیم های امدادی جسد این دختربچه ۹ ساله در حاشیه رودخانه کردان کشف شد.
*۴۳مورد آبگرفتگی
مسئول روابط عمومی سازمان آتش نشانی کرج اعلام کرد: بارندگی پنجشنبه شب سبب آبگرفتگی تعدادی واحد مسکونی ، تجاری و زیرگذرها در کرج شد.
سیدجواد موسوی اظهار داشت: این بارندگی که حدود ساعت ۲۱:۴۰ در کرج آغاز شد سیل به راه انداخت و تعدادی از واحدهای مسکونی و تجاری در مناطق مختلف این شهر را با مشکل آبگرفتگی روبرو کرد.
*بازگشایی جاده ایرانشهر – ابتر
مدیرکل مدیریت بحران سیستان وبلوچستان گفت: مسیر ایرانشهر – ابتر در جنوب استان که به دلیل وقوع سیل و طغیان رودخانه های فصلی از ساعت ۲۱ پنجشنبه بسته شده بود، صبح جمعه باز شد.
غلامرضا اربابی اظهار داشت: طغیان رودخانه های فصلی سه مسیر مهرستان – سرباز، ایرانشهر- خیرآباد و ایرانشهر – ابتر در جنوب استان را بسته بود.
وی افزود: مسیر مهرستان- سرباز بامداد جمعه و مسیر ایرانشهر- ابتر نیز صبح دیروز برای تردد وسایل نقلیه باز شد؛ اما راه ایرانشهر – خیرآباد تا زمان فروکش کردن آب همچنان بسته است.
اربابی ادامه داد: نیروهای راهداری برای بازگشایی مسیر ایرانشهر – خیرآباد در محل حاضر هستند .
وی افزود: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی در مناطق مختلف جنوب سیستان و بلوچستان بیشترین بارش با ۵۰ میلیمتر مربوط به ایرانشهر بود.
*خسارت سیل در ایرانشهر
مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: بارندگی شدید و سیل به تاسیسات زیربنایی و شماری از واحدهای مسکونی ایرانشهر و روستاهای بخش مرکزی این شهرستان خسارت زد.
اربابی اظهار داشت: تیرهای برق و شبکه آب شهر بمپور نیز براثر سیل خسارت دید.
معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه ایرانشهر افزود: شکستگی و سقوط ۵۰ تیر برق و قطع برق ۲۵ روستا که برق ۱۰ روستای این شهرستان تاکنون وصل شده از جمله خسارت های سیل است. نبی بخش داوودی اظهار داشت: همچنین به دلیل قطع برق، آب ۵۰ روستای شرق و غرب بمپور قطع شده است.
وی ادامه داد: ۱۰۰ متر از شبکه اصلی آب آشامیدنی شهر بمپور که در مدخل رودخانه قرار داشت تخریب شد که به تبع آن آب این شهر نیز قطع شد.
بخش داوودی گفت: ۴۰ درصد از منازل شهر، حومه و روستاهای بخش مرکزی شهرستان ایرانشهر دچار آبگرفتگی شدند.
فرماندار ایرانشهر گفت: همچنین هزار واحد مسکونی در شهرستان ایرانشهر به سبب بارندگی ۴۰ تا ۱۰۰ درصد آسیب دیدند.
*افزایش مراجعه بیماران تنفسی به اورژانس های اصفهان
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی مراجعه بیماران تنفسی به بخش های اورژانس بیمارستان های کلانشهر اصفهان در ۲ روز اخیر که آلودگی به حد بسیار ناسالم رسیده بود، خبر داد.
اصفهان روزهای چهارشنبه و پنجشنبه با پدیده گرد و غبار و افزایش آلودگی هوا مواجه شد بطوریکه میانگین شاخص کیفی هوای اصفهان پنجشنبه ۲۲ تیر با میانگین ۲۳۷ (AQI ) در وضعیت بسیار ناسالم قرار گرفت. دکتر حمید رضا شتابی افزود: بررسی آمار مراجعه بیماران تنفسی به اورژانس بیماری های داخلی در بیمارستان هایی مانند شریعتی و عیسی بن مریم اصفهان در ۲ روز چهارشنبه و پنجشنبه ۲۱ و ۲۲ تیر امسال و مقایسه آنها با آمار یک هفته قبل از آن، گویای افزایش تعداد مراجعه این بیماران است. به گفته کارشناسان و پزشکان، هجوم جدی ریزگردها به اصفهان بطور جدی سلامت شهروندان استان را مورد تهدید قرار داده است.
*گرد و غباردر استان کرمان
مردم کرمان پنجشنبه را با مشاهده گرد و غبار بر فراز این دیار آغاز کردند، پدیده ای که به گفته کارشناس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی استان، شعاع دید را به ۱۰۰ متر کاهش داد.
مریم سلاجقه با بیان اینکه پدیده گرد و غبار غیر از شهرهای شمالی و شرقی استان کرمان در شهرهای غربی کشور نیز مشاهده می شود اضافه کرد: گرد و غبار از سمت غرب وارد این استان شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *