ممنوعیت واردات برنج از ماه آینده

[ad_1]

ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت تا پارسال چهار ماهه بود، اما در رابطه با تنظیم و کنترل بازار به سه ماه تقلیل پیدا کرد که از شهریور امسال اعمال می‌شود.
کاوه خاکسار مدیرکل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با ایسنا از آغاز برداشت برنج در استان‌های شمالی و کاهش تدریجی قیمت این محصول خبر داد و گفت: وضع تولید و برداشت برنج در شالیزارهای کشور مناسب بوده و برداشت آن در استان‌های شمالی آغاز شده است که پیش‌بینی می‌شود با توجه به سطح زیر کشت ۶۱۰ هزار هکتاری شالیزارهای کشور، امسال ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج تولید شود.
وی افزود: با توجه به میزان تولید برنج و نیاز ۳ میلیون تنی برنج در هر سال، سالانه به واردات ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تن برنج نیاز داریم که طی سه ماهه نخست امسال بیش از ۵۰۰ هزار تن برنج وارد شده است و مجددا در فصل برداشت واردات آن ممنوع خواهد شد.
مدیرکل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی درباره وضع سطح زیر کشت برنج طی سال‌های اخیر اظهار داشت: طی سال‌های فعالیت دولت یازدهم با توجه به اعمال محدودیت در استان‌های غیرشمالی، سطح زیر کشت در این مناطق کاهش پیدا کرد که می‌توان به استان خوزستان اشاره کرد که طی این بازه زمانی همواره سطح زیر کشت برنج کاهش یافته و به عنوان مثال امسال با کاهش ۱۰ هزار هکتاری نسبت به پارسال به ۳۰ هزار هکتار رسیده است. البته با توجه به افزایش سطح کشت مجدد و افزوده شدن سطح زیر کشت برنج در استان‌های شمالی که شامل باغ‌های غیرمثمر و شالیزارهای رها شده می‌شود، سطح زیر کشت برنج در کشور تغییری نسبت به سال گذشته نداشته است.
وی گفت: در سال‌های گذشته ممنوعیت واردات برنج از مرداد آغاز و تا آبان‌ ادامه داشت، اما امسال در راه کنترل و تنظیم بازار اعمال ممنوعیت واردات برنج را یک ماه به تعویق انداختیم تا این ممنوعیت از ابتدای شهریور اتفاق بیفتد.
خاکسار اعلام کرد: با توجه به آغاز برداشت برنج و ورود تدریجی آن به بازار، قیمت این محصول به تدریج متعادل‌تر و منطقی‌تر می‌شود؛ چرا که به هیچ وجه قیمت ۱۵ تا ۱۷ هزار تومانی برنج در بازارهای مختلف داخلی منطقی نیست و بازار برنج در شمال تقریبا راکد شده است. اما به نظر می‌رسد معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند با خرید بخشی از این محصول آن را در اواخر فصل برداشت در بازار توزیع کند تا جلوی دلالی برخی را بگیرد و از گرانی غیرمنطقی برنج جلوگیری کند.
وی تاکید کرد: گرچه خرید، ذخیره‌سازی و عرضه برنج ایرانی در بازار به نقدینگی بالایی نیاز دارد، اما به نظر می‌رسد راهکار مناسبی برای تنظیم بازار برنج به ویژه در ماه‌های منتهی به برداشت برنج باشد و معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی هم در این رابطه در حال تقویت بخش خصوصی برای ایجاد اتحادیه یا تشکل در حوزه برنج است تا تنظیم بازار را به آنها بسپارد و مشارکت بخش خصوصی و تولیدکنندگان برنج را در تنظیم بازار افزایش دهد. همچنین معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی بر خاک ورزی حفاظتی پایدار، افزایش بهره وری در کشت دیم، مصرف بذر مناسب و کمک به کم آبی از طریق توسعه مکانیزاسیون تاکید کرد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، عباس کشاورز با اشاره به اینکه تا چند سال دیگر نباید خاک ورزی به جز در مورد محصولات سیب زمینی و چغندرقند داشته باشیم، افزود: خاک ورزی از مشکلات حوزه زراعی است که بخشی از آن به مدیریت خاک و برنامه‌های تناوب و بخشی دیگر به مکانیزاسیون برمی‌گردد.
وی با بیان اینکه مساله خاک ورزی فقط به عهده دولتی‌ها نیست، از بخش خصوصی خواست خاک ورزی حفاظتی پایدار را جدی بگیرند و تولیدات خود را با تنوع بیشتری همراه کنند.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی به مکانیزاسیون دیم اشاره کرد و خواستار معرفی تکنولوژی‌های جدید از سوی تولید کنندگان در این حوزه به منظور افزایش بهره وری شد و افزود: ما باید بهره وری کشت دیم را به لحاظ اجتماعی و اقتصادی با کمک مکانیزاسیون افزایش دهیم، زیرا کشاورزان دیم در معرض شکنندگی هستند. با کشت مستقیم دیم به کمک مکانیزاسیون، تحول زیادی در تولید ایجاد می‌شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی، نقش مکانیزاسیون در صرفه جویی مصرف آب را مهم دانست و اظهار داشت: همه کسانی که در بخش کشاورزی فعال هستند باید به مشکل کم آبی کمک کنند.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: ما علاوه بر حمایت از تجهیز ناوگان ماشین‌های کشاورزی به یک برنامه دقیق و مناسب اقتصادی و اجتماعی نیاز داریم.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *