وزیر دادگستری: بورس کالا رکن اصلی سلامت بازارهای کشور است

[ad_1]

وزیر دادگستری: بورس کالا رکن اصلی سلامت بازارهای کشور است

 

سرویس اقتصادی – با هدف ثبات قیمت‌ها برای کالاهای مختلف باید به سراغ بورس کالا برویم و دولت هم اگر بخواهد این منطق را رعایت کند باید اجازه کشف قیمت همه کالاها براساس مکانیزم عرضه و تقاضا را در بورس کالا بدهد.
به گزارش روابط عمومی بورس کالا، این مطلب را حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری در دیدار از بورس کالا بیان کرد.
در این دیدار که شاپور محمدی رئیس سازمان بورس،مهدی امیری اصفهانی رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و معاون وزیر دادگستری، حامد سلطانی نژاد مدیر عامل شرکت بورس کالای ایران و جمعی از مدیران ارشد این مجموعه حضور داشتند، وزیر دادگستری، بورس کالای ایران را بازاری روشن و هدفمند بیان کرد و با تاکید برعزم جدی دولت دوازدهم برای مبارزه با فساد، شفافیت را رکن اصلی در تحقق داشتن اقتصادی سالم خواند و گفت: معرفی بازاری واحد و شفاف که از اهمیت ویژه ای هم برخوردار است، امری ضروری بوده که البته برای شناخت بیشتر آن باید کوشا باشیم، چرا که هنوز این بازار برای برخی از افراد و مسئولین ناشناخته است و هدف ما از این دید وبازدید‌ها این است که علاوه بر شناخت عمیق آن بتوانیم به سلامت اقتصاد کشور کمک کنیم.
وی با بیان اینکه بورس کالا رکن اصلی سلامت بازارهای کشور است، گفت: بورس کالای ایران به عنوان بازاری با قیمت‌های واضح و شفاف رکن اصلی برنامه ریزی و تلاش برای تحقق سلامت سایر بازارهای کالایی کشور است،چرا که برنامه ریزی، ارتباط مستمر با تولید کنندگان، نهادها و شرکت‌های مهمی چون بانک‌ها، بخش خصوصی و سایر ارگان‌ها می تواند این شفافیت را گسترش دهد و الگوی مناسبی برای سایر بخش‌های اقتصادی کشور باشد.
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی با تقدیر از تحولات و اصلاحات عمیق انجام گرفته طی سال‌های اخیر تاکنون در بورس کالای ایران به ویژه در بخش کالاهای استراتژیک همچون کشاورزی گفت: پیشرفت قابل توجه بورس کالای ایران در بخش کشاورزی نشان می دهد که این بازار روش مناسبی را به کار گرفته است که البته اگر کماکان برخی مشکلات و موانع موجود هم از سر راه آن برداشته شود بدون شک به زودی رشد قابل توجهی را شاهد خواهد بود.
وی با تاکید بر شفافیت بورس کالا بحث تبلیغ از بورس کالا را امری مهم تلقی کرد و افزود: مهمترین نکته ای که باید به آن توجه داشت، بحث سالم سازی و شفافیت است و ما به دلیل همین مزیت بزرگ در ارتباط مان با رسانه‌ها با افتخار از این بازار هدفمند تعریف و تمجید خواهیم کرد.
وزیر دادگستری ادامه داد: زمانی که یک بازار شفاف است، میزان عرضه و تقاضا و سود منطقی آن برای همگان هم مشخص است و در نتیجه روند معاملاتی سالم و به‌روز این بازار به کسب و کار شفاف و تعادل قیمت‌ها کمک می کند که این موضوع هم به نفع تولید کننده و هم مصرف کننده است و امیدواریم با همین روند ادامه پیدا کند.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم به نقش بورس کالای ایران در ایجاد شفافیت هر چه بیشتر و ثبات قیمت‌ها همزمان با حذف رانت اشاره کرد و گفت: دولت طبق ماده ۱۸ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راه تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مکلف است کالاهای مشمول پذیرش در بورس کالا را از شمول قیمت گذاری خارج کند و با شفافیت موجود در این بازار سفته‌بازی روی محصولات مختلف را به حداقل ممکن برساند.
شاپور محمدی پیرامون تنوع پذیری عرضه کالا در بورس کالای ایران تاکید کرد: ما محدودیتی در عرضه کالاها نداریم؛ بطوریکه طبق شرایطی که در دستورالعمل‌ها دیده شده عرضه کالاهای مختلف می‌تواند در این بازار صورت گیرد. به عبارت بهتر، کالاهای مختلف به شرط تداوم عرضه توسط عرضه کننده و همگن بودن و برخورداری آنها از استانداردهای لازم می توانند در بورس کالا مورد معامله قرار بگیرند.
همچنین حامد سلطانی نژاد مدیر عامل بورس کالا یکی از مصداق‌های فروش داخل شبکه را فروش کالاها در بورس کالا بیان کرد و گفت: در رابطه با بحث فروش داخل شبکه و در برخی زمینه‌ها با سازمان تعزیرات حکومتی همکاری‌هایی با بورس کالای ایران مطرح است تا با کمک این سازمان فروش داخل شبکه در داخل بورس کالا و با شفافیت بالایی از نظر تعیین قیمت‌ها صورت پذیرد.
وی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد و نقش بورس کالای ایران در شفافیت معاملات و قیمت انواع محصولات و کالاهای قابل عرضه و جایگاه آن در بازار سرمایه ، به حذف رانت و سفته بازی در بازارهای کالایی از طریق بستر شفاف بورس کالای ایران اشاره کرد و اظهار داشت: ارزش کل معاملات بازار مالی و فیزیکی پارسال به بیش از ۸۱ هزار میلیارد تومان رسید که این رقم بالاترین میزان در طول دوره فعالیت بورس کالا بوده و به عبارت دیگر این میزان ارزش معاملاتی ۵ر۶ درصد از کل GDPکشور را به خود اختصاص می دهد.
به گفته سلطانی نژاد، در بورس کالای ایران در کنار معاملات انواع کالا در بازار فیزیکی، بحث تامین مالی هم برای شرکت‌های عرضه کننده به اجرا در آمده و تاکنون بیش از ۳۸۰۰ میلیارد تومان به موجب انتشار اوراق سلف موازی تامین مالی صورت گرفته و امکان معاملات ثانویه این اوراق در بازار هم وجود دارد و شرکت‌ها به پشتوانه محصولات خود می توانند در این بازار اقدام به تامین مالی کنند.
وی به طرح قیمت خرید تضمینی در رینگ کشاورزی اشاره کرد و پیرامون مزایای آن گفت: دولت از طریق این طرح می‌تواند به جای تخصیص بخش عمده ای از منابع مالی خود به خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم با به کارگیری مکانیزم بازاری و استفاده از قیمت‌های حمایتی اجازه معامله محصولات در بستری شفاف را طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی بدهد؛ مصوبه ای که اجرای آن با وجود تصویب در مجلس چند سالی به تعویق افتاد و در نهایت در دولت یازدهم به اجرا در آمد.
مدیر عامل شرکت بورس کالای ایران گفت: در این طرح دولت در صورت کاهش قیمت‌ها فقط مابه‌التفاوت قیمت‌ها با قیمت تضمین شده را به کشاورزان پرداخته و با استفاده از سامانه موجود ضمن پایش اطلاعات در بخش کشاورزی از منفعت کشاورزان هم حمایت می‌کند، در غیر این صورت بخش زیادی از منابع بودجه کل کشور تنها به خرید گندم اختصاص می‌یافت.

Email this page

نسخه مناسب چاپ

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *